Jak możesz chronić swoje oczy? 

0
544

Zdrowie oczu musi być najwyższym priorytetem przez całe życie. Słaby wzrok utrudnia życie i niszczy wiele aspektów życia codziennego, takich jak czytanie, przygotowywanie posiłków, prowadzenie pojazdu.  

Wiele chorób oczu wykrytych we wczesnym stadium można leczyć, dlatego konieczne jest badanie wzroku. Dzięki zwiększonej dbałości o wzrok możemy poprawić jakość życia we wszystkich jego okresach, możemy kontrolować choroby oczu, urazy oczu oraz zapobiegać utracie wzroku. 

Pierwsze oznaki problemów ze wzrokiem 

Do najczęstszych problemów ze wzrokiem należą: niewyraźne widzenie, aureole, płatki i martwe pola. Niewyraźne widzenie polega na utracie wzroku i niemożności dostrzeżenia drobnych szczegółów.  

Ślepe plamy zwane mroczkami reprezentują pewne czarne dziury w polu widzenia, w których nie ma widzenia. Płatki to małe grupy białek, które unoszą się w przezroczystej części oka. Źródła tych powszechnych problemów ze wzrokiem to urazy oczu i choroby ciała, takie jak starzenie się, niektóre leki i cukrzyca.  

Często osoby, które mają problemy ze wzrokiem, odkładają badanie wzroku. Jeśli masz wpływ na jakąkolwiek zmianę widzenia, powinieneś jak najszybciej zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Niektóre objawy, nawet jeśli są tymczasowe, ostrzegają, że należy zwrócić większą uwagę na wzrok.

Te objawy problemów z oczami obejmują: 

 • Czerwone oczy, ból w jednym lub obu oczach 
 • Częściowa lub całkowita utrata wzroku w jednym lub obu oczach 
 • Podwójny widok 
 • Martwe punkty, zniekształcone widzenie, aureole 
 • Uczucie zasłony lub cienia, które zakrywają twoje pole widzenia 
 • Problemy z oglądaniem obiektów po bokach pola widzenia 
 • Słabe widzenie w nocy lub podczas czytania 
 • Problemy z rozróżnianiem kolorów 
 • Niewyraźny widok pobliskich lub odległych obiektów 
 • Swędzenie  

Innym częstym problemem ze wzrokiem jest słaba widoczność. Odnosi się to do niemożności naprawy wzroku za pomocą okularów, soczewek, operacji. Słaba widoczność to szczególny stan, szczególnie dla osób starszych.

Oznaki słabej widoczności obejmują: 

 • Słabe widzenie, które uniemożliwia rozwiązywanie codziennych zadań 
 • Niemożność rozpoznania twarzy przyjaciół lub członków rodziny 
 • Niezdolność do odczytywania znaków drogowych 
 • Poczucie, że światła nie są wystarczająco mocne 

Wskazówki dotyczące utrzymania zdrowia wzroku 

Nie odkładaj pełnego badania wzroku. Tylko w ten sposób możesz mieć dobry wzrok i zdrowe oczy. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że widzą lepiej, jeśli noszą okulary lub soczewki kontaktowe.

Ponadto wiele powszechnych chorób, takich jak jaskra, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie plamki żółtej, nie wykazuje oczywistych objawów. Dzięki badaniu okulistycznemu choroby te można wykryć we wczesnym stadium.  

Dowiedz się o historii rodziny, porozmawiaj ze wszystkimi członkami o problemach ze wzrokiem, które ich dotyczyły. Wiele chorób oczu jest dziedzicznych. Znajomość historii twojej rodziny pomaga ci dowiedzieć się, czy jesteś podatny na określone choroby lub schorzenia oczu.  

Jedz zbilansowaną dietę. Owoce, warzywa, warzywa – marchew, szpinak, kapusta pomagają zachować zdrowie oczu. Wysokie spożycie ryb bogatych w kwasy omega 3 – tuńczyk, filety z halibuta, łosoś zapewnia korzyści dla zdrowia oczu.  

Utrzymuj odpowiednią masę ciała. Nadwaga lub otyłość zwiększają ryzyko rozwoju niektórych chorób, takich jak cukrzyca, która może powodować utratę wzroku, retinopatię cukrzycową lub jaskrę. 

Noś okulary ochronne, szczególnie podczas uprawiania sportu lub wykonywania prac domowych (bielenie, spawanie). Zalecane są gogle z soczewkami wykonanymi z poliwęglanu, materiału 10 razy mocniejszego niż inne tworzywa sztuczne. 

Noś okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Para wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych musi blokować promieniowanie UVA i UVB do 99% 100%.  

Rzuć palenie. Palenie jest szkodliwe zarówno dla oczu, jak i dla reszty ciała. Wada ta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy, uszkodzenia nerwu wzrokowego, ślepoty.  

Daj oczom chwilę odpocząć 

Zwłaszcza po długim siedzeniu przed komputerem lub skupieniu się na jednej rzeczy. Czasami zapominasz o mrugnięciu, a twoje oczy się męczą, wyszuszają się, co powoduje dyskomfort i pogorszenie wzroku. Aby zmniejszyć zmęczenie wzroku, co 20 minut patrz 20 metrów przed siebie przez 20 sekund. Ta sztuczka nazywa się 20-20-20.  

W pracy przestrzegaj pewnych zasad bezpieczeństwa. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy oraz, jeśli to konieczne, do wyposażenia pracowników w sprzęt ochronny, w tym okulary. 

Umyj ręce i dokładnie wyczyść soczewki kontaktowe. Przed założeniem lub zdjęciem soczewek kontaktowych dokładnie umyj ręce, aby uniknąć ryzyka infekcji. Zdezynfekuj również soczewki kontaktowe zgodnie z instrukcją i wymień w razie potrzeby.  

Ochrona oczu przyniesie korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. W przeciwieństwie do osób, które mają dobry wzrok, osoby cierpiące na choroby oczu są bardziej podatne na niektóre choroby i stany, takie jak cukrzyca, problemy ze słuchem, wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem, niewielki ból pleców i udary. Choroby oczu zwiększają również ryzyko wypadków, upadków, urazów i depresji.